MATTA. "Blomstermatta". Rölakan. 314 x 200,5 cm. Sverige omkring 1940.
Efter Marianne Richter för Kronobergs Läns Hemslöjd. Randmönster i olika gula nyanser med stiliserade växter i rött, benvitt och brunt. Bred gråmelerad bård.
Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Hörnen med smärre lagningar.
×
Logga in
Kunde inte logga in