976
334396

PABLO PICASSO, kanna, "Petite chouette", Madoura, Vallauris, Frankrike.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, dekor i beigebrunt, svart, blått och grönt. Stämpelsignerad D'APRÉS PICASSO MADOURA PLEIN FEU. Höjd 13 cm.

Liten nagg på fotringen.

A. Ramié, nr 83, sid 53.

Modellen formgiven år 1949 och utförd i 200 exemplar.