977
341586

PABLO PICASSO, fat, "Service visage noir, assiette J", Madoura, Vallaris, Frankrike.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
19 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Fajans, dekor av ansikte i vitt, grönt och brunt mot svart. Signerat J MADOURA d'après Picasso och inpressat MADOURA PLEIN FEU. Diameter 23,3 cm.

Kantslitage, krackelyr.

A. Ramié, nr 45, sid 39.

Modellen formgiven år 1948 och utförd i 100 exemplar.