106
342545

Christer Strömholm

(Sverige, 1918-2002)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
935 - 1 120 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Christer Strömholm
(Sverige, 1918-2002)

"Paris", tidigt 1960-tal

Signerad CHR Strömholm samt med fingeravtryck a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 19,5 x 26,5 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Formgivare

Christer Strömholm var en svensk fotograf och bildkonstnär född i Stockholm. Han studerade bland annat för Isaac Grünewald och Otte Sköld. Strömholm har även målat romantiska landskap, teater och cirkusmotiv men är främst känd som fotograf och kom i slutet av 1940-talet, via grafiken, in på fotografi. Hans repertoar består främst i intima svartvita porträttserier, ibland kallade gatufotografier, med surrealistiska undertoner. Hans serie porträtt av transvestiter från sin vistelse i Paris på 1950-talet är bland de mest välkända. Strömholm gav kurser i fotografi på Kursverksamheten i Stockholm som senare blev Fotoskolan och hans arbeten har påverkat en mängd svenska fotografer därefter.