131
342508

Rolf Winquist

(Sverige, 1910-1968)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris

Rolf Winquist
(Sverige, 1910-1968)

ROLF WINQUIST, silvergelatinfotografi, sign o dat -51, vintage.

"Medea (I)". Bildstrl 36 x 28,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Karin & Lars Halls samling.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Populär Fotografi, Nr 9, 1969, En bildsektion till Rolf Winquist minne.

Formgivare

Rolf Winquist var framför allt internationellt känd som porträttfotograf. Omkring år 1950 började han också experimentera med gatubilder och reportagefoto. Han tog också mode- och reklambilder på uppdrag av modehus och magasin. Winquist drev under många år Ateljé Uggla på Kungsgatan i Stockholm. Där använde han flera yngre fotografer som assistenter, bland annat några ur gruppen Tiofoto som bildades 1958, och Hans Gedda som sedan drev studion vidare i ytterligare två år efter Winquists död.