Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
163
360756

Mark Seliger

(USA, Född 1959)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Mark Seliger
(USA, Född 1959)

"Heidi Klum (as Jayne Mansfield)", 2002

Signerad M Seliger och numrerad 8/10 på etikett a tergo. Även märkt "Copyright Mark Seliger" på etikett a tergo. Kopierad 2012. Archival Inkjet Print, bildyta 68,5 x 91 cm.

Formgivare

Den amerikanske fotografen Mark Seliger har under de senaste årtiondena porträtterat ett stort antal kända personer - filmstjärnor, makthavare, artister, modeller, sportstjärnor och presidenter.
Han studerade vid School of Visual Arts i Houston och fortsatte därefter med vidare studier i det dokumentära fotografiets historia vid East Texas State University. Seliger flyttade till New York 1984 och började efter tre år att arbeta för Rolling Stone Magazine. Mellan 1992 och 2002 var han deras chefsfotograf och tog under dessa år över hundra omslagsbilder för tidningen. Han arbetade också med rörlig bild som uppskattad musikvideoregissör för bland andra Lenny Kravitz, Elvis Costello och Willie Nelson.
2002 fortsatte Seliger sin karriär till Condé Nast där han tagit bilder för magasin som Vogue, Elle och Vanity Fair. Hans mest kända bild, det ovanliga porträttet av USAs dåvarande president Barack Obama togs i Vita Huset i Washington 2010.