166
360761

Maria Friberg

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
10 600 - 13 300 EUR
11 200 - 14 000 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Maria Friberg
(Sverige, Född 1966)

"Almost there (5)", 2000

Signerad Maria Friberg och numrerad AP 2/2 a tergo. Cibachrome, silikon, glas 150 x 120 cm.

Tilläggslista

Korrekt montering: Cibachrome, silikon, glas 150 x 120 cm.

Proveniens

Galleri Charlotte Lund, Stockholm.

Upplaga 6 + 2 AP.

Bilden är en del i serien "Almost there" från år 2000, en svit om fem olika bilder med snarlika motiv av kostymklädda män som flyter omkring på rygg i poolens varma vatten.

Formgivare

Maria Friberg är en svensk konstnär som främst arbetar med fotografi och video. Hennes främsta tema är manlighet, hon undersöker de traditionella könsrollerna och de egenskaper som genom historien tillskrivits mannen. Sedan hon slog igenom på 1990-talet tillsammans med flera andra kvinnliga fotografer utbildade på fotoskolan i Göteborg har Friberg bjudit sin allt större publik på gåtfulla, starka och fantasifulla iscensatta bilder av män. De flyter stilla i bassängvatten, sitter inklämda i bilar, ibland sover de bland vita lakan eller så är bara underkroppen synlig där de sitter kostymklädda vid ett bord. Hon arbetar med iscensatt fotografi och använder sig ofta av konsthistoriska referenser. Friberg arbetar gärna i serier, där ett motiv varieras i flera olika verk. Några av hennes mest kända sviter är ”Still lives” och ”Almost there”.