227
357162

Sølve Sundsbø

(Norge, Född 1970)

"Karen I", 2004

Signerad Sølve T. Sundsbø och daterad 2008 på certifikat. Upplaga 2/7. Digital C-print monterad på aluminium och ramad, bildyta 118 x 148 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 662 - 6 993 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Spring Projects, London.
Privat samling, Sverige.

The Independent, "Solve Sundsbo", Lena Corner, 3 Februari 2008.

Övrigt

Sundsbøs bilder är karaktäriserade av en förförisk spänning och en något fetisherad konfrontalism. Studien av struktur, och i synnerhet användningen av ljus och färg, skapar intensiva bilder karaktäriserade av estetik och visuell dramatik. Ett direkt arv av det postmoderna, industriella bildskapandet återspeglas med innovativ digitalteknik. ”Karen I” är Sundsbøs genombrottsbild och visades i utställningen ”Saturated” på Spring Projects, London 2008.