228
360757

Mark Seliger

(USA, Född 1959)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 940 - 2 430 USD
Klubbat pris
170 000 SEK

Mark Seliger
(USA, Född 1959)

"President Barack Obama, The White House" 2010

Signerad Mark Seliger och numrerad 8/20 a tergo. Kopierad 2012. Även märkt "Copyright Mark Seliger" a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 54 x 42,5 cm.

Formgivare

Den amerikanske fotografen Mark Seliger har under de senaste årtiondena porträtterat ett stort antal kända personer - filmstjärnor, makthavare, artister, modeller, sportstjärnor och presidenter.
Han studerade vid School of Visual Arts i Houston och fortsatte därefter med vidare studier i det dokumentära fotografiets historia vid East Texas State University. Seliger flyttade till New York 1984 och började efter tre år att arbeta för Rolling Stone Magazine. Mellan 1992 och 2002 var han deras chefsfotograf och tog under dessa år över hundra omslagsbilder för tidningen. Han arbetade också med rörlig bild som uppskattad musikvideoregissör för bland andra Lenny Kravitz, Elvis Costello och Willie Nelson.
2002 fortsatte Seliger sin karriär till Condé Nast där han tagit bilder för magasin som Vogue, Elle och Vanity Fair. Hans mest kända bild, det ovanliga porträttet av USAs dåvarande president Barack Obama togs i Vita Huset i Washington 2010.