29
355639

Roy Lichtenstein

(USA, 1923-1997)
Roy Lichtenstein, "Reflections on Girl", ur: "Reflections series".

"Reflections on Girl", ur: "Reflections series"

Färglitografi med serigrafi samt releifprägling och kollage av metalliserat PVC, 1990, signerad med blyerts 9/68, tryckt och utgiven av Tyler Graphics, New York och med deras blindstämpel. 98,3 x 123,7 cm.

Utropspris:

450 000 - 500 000 SEK

42 500 - 47 200 EUR

43 600 - 48 500 USD

Klubbat pris:
460 000 SEK

Corlett 245.

Formgivare

Roy Lichtenstein föddes 1923 och dog 1997 i New York. Han var målare och skulptör. Tillsammans med Andy Warhol är han en av de främsta representanterna för popkonströrelsen som uppstod under 1950-talet. Lichtenstein målade till en början abstrakt expressionistiskt innan han började utmana konstetablissemanget och använda populärkulturella företeelser så som Musse Pigg och Kalle Anka i sina motiv. Lichtensteins målningar är ofta stora och målade i akryl. Hans motiv utgörs ofta av enkla uppförstorade serierutor med typiskt vokabulär. Lichtenstein är också känd för att göra parodier på berömda målningar av Cézanne, Piet Mondrian och Picasso. Kännetecknande för hans måleri är att han återger det tryckta rastret i förlagan så att trycktekniken blir en del av motivet.