546
330356

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, karmstol, "MR 20", Berliner Metallgewerbe Josef Müller eller Bamberg Metallwerkstätten,

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 530 - 5 300 EUR
3 680 - 5 530 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Berlin ca 1927. Krompläterat stålrör, svartlackerad rotting.

Smärre skador på rottingen, slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 111.

Alexander von Vegesack, Matthias Kries (red), "Mies van der Rohe - Architecture and Design i Stuttgart", Vitra design Museum, 1998, Barcelona, Brno, se sid 76-83.

Ludwig Glaeser, "Ludwig Mies van der Rohe Furniture and Furniture Drawings from the Design Collecion and the Mies van der Rohe Archive", MOMA, New York 1977.

Modellen formgiven år 1927 inför utställningen "Die Wohnung", Weissenhofsiedlung, Stuttgart 1927. Stolarna kunde fås med stålrören förkromade. förnicklade eller lackerade i gult, rött eller blått. Klädsel kunde vara av läder, rotting eller "järntrådscanvas" (eisengarnstoff).