547
330355

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, fåtölj, "Barcelona", Knoll International, troligen ca 1950.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 250, stoppade dynor i svart skinn på kryssformat, förkromat stålstativ med läderband under dynorna.

Slitage, en läderrem av, några knappar saknas.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Denna modell visades första gången på Världsutställningen i Barcelona år 1929. Knoll tog över tillverkningen av modell 250 år 1948.