552
342029

GERHARD MARCKS och WILHELM WAGENFELD, perkulator, "Sintrax", underlägg, kanna med lock, raguskålar, 3 st och äggkokare,

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Jenaer Glaswerk, Schott & Gen, Tyskland 1930-tal. Klarglas. Delarna märkta Schott & Gen, Jenaer Glas Sintrax, respektive JENA THERM samt SCHOTT & JEN MAINZ JENAER GLAS (raguskålarna). Perkulatorns höjd 28,5 cm.

Perkulatorn med nagg, slitage. (7)

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 174 (raguskålarna), nr 293 (kannan), nr 300 (äggkokaren)
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 295 (underlägget)

Perkulatorn formgiven av Gerhard Marcks år 1925-30 och finns i British Museums samlingar.