553
341844

MARGARETE HEYMANN-MARKS, kaffeservis 9 delar, Die Haël-Werkstätten für künstlerische Keramik, Marwitz, Tyskland ca 1930.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Stengods, gulglaserat. Bestående av 6 koppar med fat, kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Stämplade 182 32 HL. Kaffekannans höjd 17 cm.

Kannorna med små undersides nagg. (9)

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Jutta Römer, Daniela Sannwald, Klaus Weber (red), "Keramik und Bauhaus, Geschichte und Wirkungen der keramischen Werkstatt des Bauhauses", Bauhaus Archiv und Autoren, Tyskland 1989, modellen avbildad sid 209.