578
330563

ALVAR AALTO, stol, modell 21, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-40-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Laminerat böjträ av björk, sits och rygg i björkplywood. Märkt med krita på undersidan.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 316.

Alvar Aalto Furniture, Museum of Finnish Architecture, Helsingfors 1984, sid 76-77, modellen avbildad sid 76.
Alvar Aalto Designer, Alvar Aalto Museum 2002, modellen avbildad sid 168.

Modellen visades för första gången på "The Nordic Building Fair" i Helsingfors sommaren 1932, men kom i produktion tidigast vid årsskiftet 1932-33.