Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
579
330514

ALVAR AALTO, karmstol, modell 31, Huonekalu-ja Rakennustyötehdas Oy, Finland 1930-40-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Laminerat böjträ av bok, sits och rygg fanerad med masurbjörk.

Slitage, faneret har släppt lite upptill vid ryggslutet.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 2.

Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet, Finland 1932.

Aalto var först med att här formge en "frisvängande" (utan bakben) stol helt i trä, tidigare hade Mies van der Rohe och Marcel Breuer formgivit denna typ i stålrör och läder eller rotting.