580
330519

ALVAR AALTO, fåtölj, modell 41, "Paimio", Finmar Ltd, Finland ca 1932.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Böjträ av laminerad björk och björkplywood. Märkt med etikett FINMAR LTD, under medarna inpressat 10.
Modellen formgiven för Paimio-sanatoriet i Finland 1931-32.

Slitage.

Tilläggslista

Hantverksmässigt renoverad; carefully restored.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 20.