Arne Jones E1299
587
358077

ALVAR AALTO, takarmatur, "A 110, Handgranat", sannolikt för Valaistustyö Ky, Finland.

Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
285 - 474 EUR
326 - 543 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Höjd 41 cm.

Mässingsring saknas, slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 591.

Thomas Kellein, "Alvar & Aino Aalto Design", Collection Bischofberger, Hatje Cantz, Tyskland 2005, modellen avbildad sid 180.

Modellen formgiven år 1952.