Madeleine Pyk – en samling F769
599
330595

JOHAN PETTER JOHANSSON, "Triplex-pendel", ASEA, Enköping 1920-30-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
474 - 569 EUR
543 - 651 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Grålackerad och förkromad metall. Märkt TRIPLEX-PENDEL PATENT MADE IN SWEDEN. Ställbar, utdragbart lampstativ. Längd ca 148-235 cm, skärmens diameter 23 cm.

Slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 546.

Triplex-armturen formgiven ca 1928 och förekom i flera montrar på Stockholmsutställningen 1930.