601
330591

HARALD ELOF NOTINI, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Vitmetall, delvis lackerad i äggskalsgult och svart. Kupad skärm i lackerad plåt och blästrad glasskiva. Höjd 159 cm, diameter 49 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 267.

Modellen formgiven år 1937.