Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
601
330591

HARALD ELOF NOTINI, golvarmatur, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Vitmetall, delvis lackerad i äggskalsgult och svart. Kupad skärm i lackerad plåt och blästrad glasskiva. Höjd 159 cm, diameter 49 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 267.

Modellen formgiven år 1937.