Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
602
330000

BRUNO MATHSSON, liggstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1930-40-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Böjträ av skiktlimmad bok, beige flätad papperssadelgjord. Etikettmärkt och handsignerad BM 36.

Sadelgjorden blekt och sannolikt omspänd, möjligen sekundär nackkudde, slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 256.