602
330000

BRUNO MATHSSON, liggstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1930-40-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Böjträ av skiktlimmad bok, beige flätad papperssadelgjord. Etikettmärkt och handsignerad BM 36.

Sadelgjorden blekt och sannolikt omspänd, möjligen sekundär nackkudde, slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 256.