603
330409

BRUNO MATHSSON, vilstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1941.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Laminerat böjträ av björk, beige sadelgjord. Etikettmärkt och handsignerad KM 41. Längd 112 cm höjd 76 cm.

Slitage, möjligen senare sadelgjord.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 259