Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
605
341893

BRUNO MATHSSON, klaffbord, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1940-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
291 - 388 EUR
333 - 443 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Ek, två klaffar, stålunderrede med hjul. Etikettmärkt och handsignerad KM 41. Längd 28+38+28 cm, bredd 66 cm, höjd 64 cm.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 258.