Madeleine Pyk – en samling F769
637
330036

MARCEL BREUER, bord, Isokon, England.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
327 - 436 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Skiktlimmad björk. Märkt MADE IN ESTONIA. 61 x 42 cm, höjd 35 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 337
Torbjörn Lenskog Design Collection, nr 337

Modellen formgiven år 1936. Isokon använde böjträ från Venesta Plywood Company i Estland.