639
341473

ERNEST RACE, bokhylla, "Penguin Donkey Mark II", Isokon, England, sannolikt 1960-tal.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
177 - 265 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
3 500 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vitlackerad plywood, fyra teakben. Längd 53 cm, bredd 40 cm, höjd 40 cm.

Smärre skador och slitage.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 395.

Den första modellen Donkey Mark I formgavs av Egon Riss och Jack Pritchard för Isokon år 1939 och var avsedd för Penguin böcker. År 1963 modifierades modellen till Donkey Mark II av Ernest Race.