640
330501

GIO PONTI, stol, "Superleggera", Cassina, Italien.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
183 - 274 EUR
192 - 287 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Svartmålad ask med rottingsits. Undertill märkt 7830/699/3 med krita.

Ett bakben med skada, slitage, smärre skador.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 142.

Modellen formgiven år 1957.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?