330501

640. GIO PONTI, stol, "Superleggera", Cassina, Italien.

Svartmålad ask med rottingsits. Undertill märkt 7830/699/3 med krita.

Ett bakben med skada, slitage, smärre skador.

Följerätt
Nej
Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors, nr 142.

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK / 233 - 350 EUR
Klubbat pris
4 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Modellen formgiven år 1957.