644
330455

JOE COLOMBO, fåtölj, "Elda", Comfort, Italien.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Vridbar stomme av vitt glasfiber, klädsel med avtagbara stoppade kuddar i svart läder.

Armlän med omklädda eller sekundära kuddar, slitage, smärre skador.

Proveniens

Stiftelsen Formens Hus, Hällefors.

Modellen formgiven år 1963-65.

Detta är en av Joe Colombos första modeller och har fått sitt namn efter Colombos fru Elda. Den omslutande formen skall skydda den sittande från ljud och störande inslag, snurr-funktionen skall skänka möjlighet till rörlighet i 360 grader. Fåtöljen Elda har kommit att bli synonym med Joe Colombo och hans formgivning.