Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
75
342390

Hans Hammarskiöld

(Sverige, 1925-2012)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
8 500 SEK

Hans Hammarskiöld
(Sverige, 1925-2012)

"Faludden, Gotland, 1975"

Signerad Hans Hammarskiöld och numrerad 4/25 och daterad 1975 a tergo. Vintage. C-print, bildyta 24,5 x 36 cm.

Proveniens

Galleri Camera Obscura, Stockholm.

Formgivare

Hans Hammarskiöld, svensk fotograf född i Stockholm. En av svensk fotografis portalfigurer under 1900-talet. Hans första bilder tog han redan 1942-43 med sin fars Leicakamera. Hans genombrott kom under 1950-talet då han under en period var anställd av Vogue i London. Senare har Hammarskiöld fotat konstnärer, författare, kungligheter, fotografer och skådespelare, och intresserar sig för att fånga personligheten hos dem. Hammarskiöld har även fotat mode, arkitektur, natur och reklam samt gett ut flertalet böcker. Han var medlem i fotografkollektivet Tio Fotografer tillsammans med bland andra Lennart Olson.