Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
76
342444

Tuija Lindström

(Finland, 1950-2017)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Tuija Lindström
(Finland, 1950-2017)

"Maria in an Arch", 1991

Signerad Tuija Lindström och numrerad 1/1 på etikett a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 22,4 x 22,4. Ur sviten "Kvinnorna vid Tjursjön".

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Lollo Fogelström och Niclas Östlind, "Tuija Lindström - Look at us 5 juni -22 augusti 2004", 2004, Liljevalchs Konsthall kat nr 456, avbildad bild 73.

Fotografiet ingick i en Specialutgiven mapp, "Bulls Pond" som gjordes för att promota ett nytt kvalitetspapper vid namn Gotic, från Svenskt Papper.