Madeleine Pyk – en samling F769
76
342444

Tuija Lindström

(Finland, 1950-2017)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Tuija Lindström
(Finland, 1950-2017)

"Maria in an Arch", 1991

Signerad Tuija Lindström och numrerad 1/1 på etikett a tergo. Silvergelatinfotografi, bildyta 22,4 x 22,4. Ur sviten "Kvinnorna vid Tjursjön".

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "396 Fotografiska förälskelser", 2001.

Lollo Fogelström och Niclas Östlind, "Tuija Lindström - Look at us 5 juni -22 augusti 2004", 2004, Liljevalchs Konsthall kat nr 456, avbildad bild 73.

Fotografiet ingick i en Specialutgiven mapp, "Bulls Pond" som gjordes för att promota ett nytt kvalitetspapper vid namn Gotic, från Svenskt Papper.