10
352887

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
887 - 1 330 EUR
926 - 1 390 USD
Klubbat pris
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

NILS KREUGER. Tusch och färgkrita på papper. Monogramsignerad NK o dat 1895.

"Liggande ko". 29,5 x 43,5 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Ursprungligen i direktör Thorsten Laurins samling, villa Ekarne, Djurgården, Stockholm (förvärvad direkt av konstnären år 1895).
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, årtal okänt.

Carl G. Laurin, "Nordisk konst", 1926, IV, sid 125.
Ragnar Hoppe, "Katalog över Thorsten Laurins samling av måleri och skulptur", 1936, upptagen under nr 111, sid 54.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen sid 170 under samling 233: "Direktör Thorsten Laurin, Ekarne, Djurgården, Stockholm".