1023
362318

PRAKTSKÅL/BÅLSKÅL med lock och SLEV, samt SUPBÄGARE 10 st, av M. Aase, Norge 1900-talets början. Nationalromantik.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Invändigt förgylld, rund med ringhängda vädurshuvuden, driven och ciselerad dekor av vinrankor samt baccusfigurer. På locket tre spelande fauner. Bägarna med liknande dekor. Skålens höjd 47 cm, vikt totalt 4 829 gram.