1024
330158

BESTICKSUPPSÄTTNING, 127 delar, silver, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1843-1861. Total vikt ca 7999g.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 050 - 3 490 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris

Nyrokokomodell. Besående av 24 matknivar, 36 matgafflar, 24 soppskedar, 24 förrätts-/dessertknivar med silverblad, 10 förrätts-/dessertgafflar, 4 dessertskedar, 4 teskedar och en ragusked. Graverade monogram. (127)

Bruksslitage. Matknivar med stålblad ej inkluderade i vikt.

Proveniens

Monogram för Scharp och Casparsson.