PRAKTSKÅL/BÅLSKÅL med lock och SLEV, samt SUPBÄGARE 10 st, av M. Aase, Norge 1900-talets början. Nationalromantik.
Invändigt förgylld, rund med ringhängda vädurshuvuden, driven och ciselerad dekor av vinrankor samt baccusfigurer. På locket tre spelande fauner. Bägarna med liknande dekor. Skålens höjd 47 cm, vikt totalt 4 829 gram.
×
Logga in
Kunde inte logga in