1445
321979

FIGURIN, lergods. Troligen Tang dynastin (618-907)

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående gulglaserad häst med sadel och schabrak. Höjd inklusive sockel 38,5 cm.

Lagningar.

Proveniens

The Collection of Ivan Traugott (I.T. 726). Purchased at Pergamenter, Berlin 1917.

Roosval, Albin: Illustrated in "Svenska hem i ord och bild", 1920, p. 120.