1469
356974
KÄRL med LOCK, gui, brons. Troligen sen Shang dynastin (ca 1500-1040 f.Kr)/tidig Zhou dynastin (1040-256 f.Kr.)
Kärl med lock, gui,  brons. troligen sen shang dynastin (ca 1500-1040 f.kr)/tidig zhou dynastin (1040-256 f.kr.).

Maskaronhänklar, stiliserad reliefdekor med taotiemasker. Innsidan av locket och urnan med arkaiska tecken. Höjd 20 cm. Längd 27 cm.

Slitage, delvis polerad. Anlupen.

Utropspris:

300 000 - 500 000 SEK

34 843 - 58 072 EUR

Klubbat pris:
1 150 000 SEK
Proveniens

Signe Trygger (1867-1934, née Söderström), married to Ernst Trygger (1857-1943), Professor of Law, Justices of the Supreme Court, and Prime Minister (1923-24).

The Orvar Karlbeck Consortium 1930-31. Illustrated and described in Volume One, p. 25-26, fig 75.

Deydier, Christian, "Chinesische Bronzen", München 1981. Compare similar gui dated to Late Shang/Early Zhou dynasty, p. 51, fig 31.

Övrigt

Bronzes were used by the Shang aristocracy for ritual purposes.

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02