1663
313617

MÅLNING, Qing dynastin, 1800-tal.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Trädgårdscen med palatsdamer. Tusch och färg på siden. kalligrafi och två sigill. 119,7 x 72,3 cm.

Revor skador, fuktfläckar. Kalligrafin delvis beskuren. Ramad.

Proveniens

The Collection of Johan Hultman (1876-1956), Swedish diplomat. Consul General in Shanghai 1911. Envoy in Japan 1928-36, in China 1929-1936 and in Thailand 1931-36.