Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
350232

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Fru Arosenius" (Porträtt av konstnärens hustru)

Signerad I.A. och daterad -05. Blandteknik på papper 18,5 x 18 cm. Originalram.

Proveniens

Ursprungligen i Erik Wettergrens (överintendent för Nationalmuseum, 1942-50, samt chef för Kungliga Dramatiska Teatern, 1928-34, i Stockholm) samling.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", Stockholm 1926, kat nr 227.

Karl Asplund, "Ivar Arosenius", SAK, 1928, jfr näst intill identisk komposition, signerad IA och daterad -05, avbildad helsida sid 85 (Fig. 37. "Fröken Eva Adler").