350501

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Dödens död"

Signerad IA och daterad -03. Akvarell, gouache och tusch på papper 18 x 30 cm.

Proveniens

Ursprungligen i Eva Arosenius (konstnärens hustru) samling.

Karl Asplund, "Ivar Arosenius", SAK, 1928, avbildad halvsida, sid 201 (Fig. 118).