352217

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

Hustrun Eva med ros

(Troligtvis) Utförd under "förlovningstiden" i Stockholm 1905. Lavyr, akvarell och blyerts på papper 22 x 23 cm.

Proveniens

Ursprungligen i Eva Arosenius (konstnärens hustru) samling.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Auktionskatalog, Bukowskis, Stockholm, auktion 512, "Internationella vårauktionen", 26-28 maj 1999, jfr kat nr 12 (Ivar Arosenius, "Eva", gouache 28 x 24 cm, sign IA o dat -05) med näst intill identisk komposition.

Göteborgsflickan och Valandseleven Ida (Eva) Andrea Cecilia Adler hade en livsavgörande betydelse för konstnären Ivar Arosenius - som maka, moder till Lillan - och, inte minst, som modell.