21
361797

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

Motiv från Stockholms omgivningar

Signerad V. Forssell. Utförd 1875. Pannå 17 x 32,5 cm.

Proveniens

Fru Aughild Skäfve.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
B. Bohman, Norrköping.
Privatsamling.

Denna målning är troligtvis tillkommen 1875 i Sickla utanför Stockholm där Forssell tillbringade somrarna och höstarna 1873 resp. 1875 tillsammans med Per Ekström. En målning med liknande motiv (pannå 15,5 x 29,5 cm), om än något mer skissartad, är daterad detta år (Viggo Loos, "Victor Forssell", 1951, s. 26, s. 230; utställd Stockholm, Kungl. Akademien för de fria konsterna, "Minnesutställning”, 1932, nr 219;
Stockholm, Holländsk Konst AB, "Victor Forssell 1846-1931. Minnesutställning", 1941, nr 28 och Stockholm, Konstnärshuset, "Minnesutställning över Victor Forssell", 1950, nr 3; auktion, Bukowskis, 22 maj 2010, kat nr 2, såld för 22200 kr).

Forssell och Ekström var bland de första svenska landskapsmålarna att konsekvent tillämpa friluftsmåleriets principer. Strindberg räknade honom till den nya, oppositionella riktningen inom landskapsmåleriet. Karakteristiskt för Forssells måleri vid denna tidpunkt är intresset för atmosfären, ljuset, valörerna och ej det yttre motivet. I sin artikelserie i Dagens Nyheter 1876, "Vårt nyaste landskapsmåleri", beskriver Strindberg en målning av Forssell. Strindberg betonar betydelsen av att skildra motivet som det ter sig för ögat på ett visst avstånd, inte att återge det sådant det är i verkligheten: "Bland de övriga med färgsinne begåvade yngre artisterna har hr Forssell [...] visat sig förstå det nya, om ock icke färgen är fullt färdig, ty några toner fattas ännu i luften, som dock är luft. Motivet är enkelt och tilltalande. Den som vill se hur man målar numera, har här ett gott tillfälle".

Även C. F. Hill och Arvid Mauritz Lindström höll Forssells målningar från denna tid högt. 1872 skrev Lindström till Carl Larsson: "ej hittills här sett något landskap som kan jämföras med hans”. Sin första jul i huvudstaden, 1871, tillbringade Hill tillsammans med Per Ekström och Forssell. Hill försökte även hjälpa Forssell att sälja dennes arbeten bland vänner till Hill i Lund. Den intima kännedomen om artistkretsen i Sickla har förmedlats av August Strindberg i "Röda rummet" där Ekström stod modell för konstnären Sellén.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

420. Mamma Andersson, "Room Under the Influence".
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
24 000 SEK