292
343643

SKÅLAR, 2 st. Diameter 28,5 respektive 20,5 cm. Samarkand, Transoxiana 900-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris

Lergods med engobedekor. Den förra med
dekor på insidan i purpurfärg, tomatrött och gulgrönt av kalligrafi och vingliknande ornament samt i spegeln stiliserad blomma. Den andra med dekor i brunsvart av smal bordyr och i spegeln stiliserad blomma.

Lagade, smärre kompletteringar och nagg, ställvis något påmålade.