293
343687

SKÅLAR, 3 st. Diameter 17, 15,5 respektive 15,5 cm. Iran 1100-tal.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris

Lergods. Den största har blå glasyr. En skål med glasyr och målade linjer, iriserande. En skål med turkos glasyr, iriserande.

Nagg. Skålarna med blå och turkos glasyr är lagade, har kompletteringar och är ställvis påmålade. Skålen med linjedekoren har en spricka, glasyrbortfall och smärre kompletteringar.