294
343634

SKÅLAR, 2 st. Diameter 33 respektive 21 cm. Iran.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris

Lergods. Den större 900-tal, med dekor av fält och ränder i purpurfärg, grönt och gult. Den mindre 1100-tal, med dekor av fält med olika mönster i blått, turkost, svart och vitt, ställvis iriserande.

Lagade, kompletteringar, nagg, ställvis påmålade. Den mindre med lösa delar och skador.