297
343681

KANNA och MUGG. Höjd 23,5 respektive 13,5 cm. Iran 1100-1200-tal. Kannan från Seljuk-perioden, muggen från Keshan.

Utropspris
7 000 - 10 000 SEK
618 - 883 EUR
645 - 921 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Lergods med turkos glasyr. Kannan med bukig form på låg fot, rak hänkel och delvis ihoptryckt pip. Muggen med närmast rundad form med rader av konkava cirklar på en låg fot, en kort hals och en hänkel i form av ett lejon.

Irisering. Lagade, kompletteringar, nagg, smärre glasyrskador.