298
338093

KAKELPLATTA. 20 x 23,5 cm. Troligen Persien 1200-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 090 - 1 370 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Lergods med turkos glasyr. Stor kalligrafi i relief.

Något slitage, smärre skador och lagningar, ett hörn kompletterat.

Tilläggslista

Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.

Proveniens