299
343479

KAKELPLATTA. 25 x 25 cm. Turkiet, sannolikt Iznik 1600-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Lergods med dekor av palmetter, tulpaner och andra blommor i blått och turkost på vit botten. Inramad.

Något slitage, sprucken, nagg, glasyrskador.