Ljusröd botten med tre stora polykroma åttabladsblommor med stiliserade träd och blommor omgivna av hjärtan. Bård av blommor. Hörntofsar. Baksida av rött ylletyg. Fylld.
Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med smärre fläckar och malskador.
Familj från Skytts härad.