303
331484

ÅKDYNA (agedyna), rölakan. Ca 54 x 106 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris

Ljusröd botten med tre stora polykroma åttabladsblommor med stiliserade träd och blommor omgivna av hjärtan. Bård av blommor. Hörntofsar. Baksida av rött ylletyg. Fylld.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar. Baksidan med smärre fläckar och malskador.

Proveniens

Familj från Skytts härad.