304
369304

ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 45,5 x 96,5 cm. Skåne 1800-talets förra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
5 500 SEK

Grön botten med två stora polykroma medaljonger, stiliserade blommor och fåglar. Viggmönstrad bård.

Något slitage och smutsig, smärre fläckar, malskador och hål. Något skadade långsidor.

Proveniens

Familj från Skytts härad.