Arne Jones E1299
306
369303

ÅKDYNA (agedyna), rölakan. 51,5 x 114 cm. Skåne, Skytts härad, daterad 1819.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
380 - 569 EUR
434 - 651 USD
Klubbat pris
3 000 SEK

Mörkbrun botten med tre stora polykroma träd och vindruvsklasar. Träden med inskriptioner: KSD, ANO och 1819. Viggmönstrad bård.

Något slitage, smutsig, fläckar, malskador, smärre hål och skador, lagningar.

Proveniens

Familj från Skytts härad.